Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία & στον Σιδηροδρομικό Σταθμό Δράμας

Την Πέμπτη 3 Μαρτίου όλες οι τάξεις του Δημοτικού Σχολείου επισκέφθηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία και το Σιδηροδρομικό Σταθμό Δράμας.

Αξιωματικός της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας ξενάγησε τους μαθητές στους χώρους της, τους ενημέρωσε για τις μεθόδους πυρόσβεσης, την επικινδυνότητα διαφόρων ουσιών, τους τρόπους που μπορεί να προκληθεί πυρκαγιά σπίτι από απλές καθημερινές συνήθειες και πώς μπορούν να αποφευχθούν, όπως και τους τρόπους προστασίας μας και έκανε επίδειξη κατάσβεσης πυρκαγιάς με νερό. Επίσης έδειξε μέρος του ατομικού εξοπλισμού πυροσβέστη.

Στο Σιδηροδρομικό Σταθμό οι μαθητές είδαν την αμαξοστοιχία Θεσσαλονίκης- Αλεξανδρούπολης, ανέβηκαν στην γέφυρα του σταθμού και αποχώρησαν για το Πάρκο Κομνηνών, όπου ψυχαγωγήθηκαν.

[envira-gallery id="5889"]