Ημέρα τρίτης ηλικίας

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας Ημέρας τρίτης ηλικίας οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου κάλεσαν τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους στο σχολείο για αν τους τιμήσουν, να παίξουν μαζί τους και να τους θυμίσουν τα μαθητικά τους χρόνια, καθώς οι περισσότεροι απ΄ αυτούς ήταν μαθητές του σχολείου μας. Οι μαθητές ετοίμασαν τις προσκλήσεις, δωράκι – θήκη γυαλιών. Ετοίμασαν ακόμα σταυρόλεξα, σπαζοκεφαλιές και τους βοήθησαν να τα λύσουν σαν να ήταν αυτοί οι δάσκαλοί τους. Είδαμε μαζί ένα συγκινητικό βίντεο για τις ανάγκες των ανθρώπων της τρίτης ηλικίας και τους τρόπους που μπορούμε να τους βοηθήσουμε. Κεράσαμε μπισκοτολούκουμο, που τους γύρισε πίσω στο χρόνο και τους αποχαιρετήσαμε γεμάτοι όμορφα συναισθήματα.